logotyp

Motoranch 2015 – aneb servisní sraz u Kovboje z pohledu Kovboje

Sešel se nám rok s rokem a já opět uspořádal tradiční červencové setkání nás příznivců malých motorek s tradičním názvem Motoranch. Sice byl sraz od pátka, ale musím začít již čtvrtečním dnem pro další pochopení vývoje tohoto myslím unikátního srazu. Sled všech záhadných událostí jsem tak nějak zachoval, jak šly po sobě. Omlouvám se za některé nepřesnosti, jsem již starší člověk a mám právo zapomínat.

16.7. čtvrtek – Můj syn Fanda vyklízí pod přístřeškem hromady dřeva, abychom si měli kam sednout, přitom ho kousnul nějaký pavouk do ruky. Dcera za barákem na cestě nalézá mňoukající kotě a přinese ho domů. Michal (StreetBoy) zkouší nacpat střední zapalko Daytona do svého motoru 88 ccm. Nejde to bez použití flexy, kterou musel obrousit kousek bloku motoru. Sláva zapadlo tam. Rozčarování přišlo s nasazením magneta. Klika je slabší a díra v magnetu větší. Tak to nejde. Vrací tam původní zapalko. Já nalézám položený těsnící O kroužek na stole. Zapomněl ho tam dát.  Prý to vyřeší  v pátek nebo v sobotu, stejně musí ještě připevnit SPZtku. Večer přijíždí Méca. Nesvítí, nedobíjí mu to. Měřím Mécovi cívky, jsou vadné, Méca nemá náladu a s přicházejícím soumrakem odjíždí s nesvítící motorkou ku Praze.

17.7. pátek – od rána vyklízíme přístřešek a děláme úpravy na posezení a pro možnost zakempování. S Mécou jsme domluveni, že až přijede vyměníme cívky za jiné, které přiveze Radek (Softík). Na poledne jedu s dcerou na kontrolu na chirurgii s nemocnou pravou rukou. Má sádru. Jdeme nakoupit pití a jídlo pro hladové a žíznivé opičí motorkáře. Ani se nám to pomalu nevešlo do auta. Doma mne čekají balíčky. Sehnal jsem žárovky do světel na opičku s úsporou ampér, přední diodová a do zadního světla kamionská, která má hodně vydržet a nepraskat vlákno při otřesech. Výrobce asi nezná moji opici. Ale žárovka tam vydržela svítit déle, než ta normální, asi o pět minut.

Je 14,30 a já mám motorku ještě v nepojízdném stavu a nemám dopřipraveno na uvítání pátečních nedočkavců.  Je parno a rozumně se nedá dělat. Ale zatnu zuby a mám hotovo.  Ještě uhrabat a nanosit lavice se stolama a hurá na dodělání mé motorky.

17 hod. a moje opice je v provozu. Vše svítí, bliká, dobíjí to a motor burácí. Já na spanilku pojedu. Manželka právě dodělala buřty na černém pivě pro večerní posezení. Voní to až jsem si poslintal triko. Ještě musím rychle natisknout srazové samolepky a nakrmit králíky. Pak si dám buřtíka já. Přijíždí Elpe, myslel, že je už poslední, a on první. Sedíme, klábosíme, popíjíme a pořádáme buřty na pivě. Přijíždí Radek (Softík). Motorka nabalená pitím a jídlem, ale na stan místo taky našel. Prý mu motorka prská a nejede. Slibuji mu, že se na to někdy podívám. Přijíždí Méca spací dodávkou za hlučného troubení. Přejíždí mi hadice od závlahy a parkuje na místě, kde se má v sobotu jet jízda zručnosti. Nevadí, tato disciplína se tedy ruší. Stavíme motorky do řady. Radek (Softík) si propůjčuje s Mécou moji dílnu a jdou přehazovat cívky na Mécově Gorille. Méca mi nevěří a žádá Radka o přeměření cívek. Co kdyby … Radek na měření má papír, já ne. Potvrzeno, cívky jsou vadné, jde se měnit. Radek dovezl z pitbike a ty jsou trošku jiné, nevadí on má na to ten papír a umí si poradit. Moje dílna je v obležení. Přijíždí Kominík. Zdravíme se. Kominík je mile překvapen, že mám zaměstnaného nového mechanika na dílně. Vybaluje z motorky  plno pití a stan. Elpe přidává nějaké pivo. Méca vyndavá z auta tašku plnou pití a nějaké pochutiny. No pěkné, proč jsem ládoval ledničku pitím a nutil manželku vařit?

Začína se šeřit, kluci jdou stavět stany a Radek dále obléhá moji dílnu a přeletovává Mécovi ty cívky. Má totiž papír i na letování. Ale beze mne to stejně nešlo, prý umím držet dráty bez třesu ruky. Při pohledu v dílně mne trošku polilo horko, že budu rovnat celý týden nářadí na své místo. Naletováno, nejsem už potřeba. Jdu se pochlubit ostatním mojí novou ledkovou žárovkou v předním světle. Zapnu a svítí, přepnu dálkové a … nesvítí. Kašlu na to, spanilka je ve dne a pak na to mrknu. Zadní světlo svítí a svítí i brzdové. Dal jsem to zadní světlo z hondí opice, tak chlubení není nikdy dost. Kominík si jde projet Thumpstara po polních cestách necestách. Prý tohle nečekal. Říkal, že mu něco stuhlo.

Stůl se prohýbá jídlem a pitím. Dcera obsluhuje i s jednou rukou v sádře. Zábava se pěkně rozjíždí. Už je tma., hodně tma. Radek za svitu dílenské lampy domontovává opravené cívky do motorky Mécovi. Elpe se loučí, odjíždí domů, Kontrola funkčnosti světel, zadní nesvítí. Prasklá žárovka. Já už nemám, ale Méca má a Elpemu ji nechává. Světlo již opět svítí a Elpe uhání do Slaného. My ostatní pokračujeme v zábavě. Dávám do placu desetiletou whisku a Radek otvírá Tulamorku. Méca mi dává dárek k vánocům, prý to v prosinci nestihnul. Kominík také něco dostal a Radek také. Beru kytaru a zabrnkám pár písniček … a tak dál. …  Popíjíme, cpeme se pochutinami a kecáme o všem možném. Nalezené kotě si oblíbilo Kominíka a stále se chce u něj chovat. Nic nepomáhají výhružky o stažení z kůže. Prostě chůva je na světě.

Je půl jedné po půlnoci a Méca odpadá do svého spacího auta. Radek otočil skleničku dnem vzhůru, že mu to už stačilo. Tak to teda ne ty moraváku jeden. Tulamorky je ještě skoro půl flašky, tak žádné ulejvání. Chlastáme dál. Jsou dvě ráno a zvoní mi telefon. Syn Michal (StreetBoy). Při cestě z práce mu na Mělníku pod mostem došel benzín v autě a jestli bych pro něj nemohl zajet. Nemohl, těžko bych policajtům vysvětloval desetiletou whisku a několik panáků Tulamorky. Jede pro něj přítel mé dcery. Jen zapomněl ten připravený kanistr s benzínem. Vrátil se z Mělníka pro něj zpět. Zanedlouho přijíždí i Michal . Auto mu už jede. Tulamorka došla. Je půl čtvrté ráno, tak jdemem spát.

18.7. Sobota – musím vstávat brzo, manželka jela v šest ráno do práce a já v půl sedmé musím jít nasekat krmení králíkům a nakrmit je.  Babička připravuje vaječnou snídani po kovbojském. Sekám krmení a vidím Radka vylézajícího ze stanu.Vypadá v pohodě. Z Kominíkova stanu se ozývá třesoucím se hlasem Kominík žádající okamžitou návštěvu lékaře s něčím proti kocovině. Méca ještě spinká. Tak ne, už leze také z auta ven. Otevírám dílnu a garáž. Radek chce pokračovat se servizem. Dcera se ujímá obsluhy a přípravě snídaně. Kde se vzal, tu se vzal – StreetBoy. Musí utěsnit zápalko a přidělat SPZetku. Tak už jsou na dílně dva, Michal a Radek. Radkovi to fakt nejde do toček a je to takové nijaké. Chce vyměnit trysku. Nemám tu správnou, ale vyrobil jsem ji. Při otevírání víčka karburace se Radkovi natáhla těsnící guma. Mám na to fígl, tak jsem mu ho prozradil. Smontováno a motorka jede hůře. Jako když saje někde vzduch. Michal tam vrací menší trysku a ještě ho napadá vyměnit svíčku. Radek tam nechal nějakou stařešinu. A už to jede. Další objev je špatná indukční cívka, proto to prskání. Přijíždějí další účastníci a kupodivu nepotřebují servis. Radek je na dílně jako doma. Kominíkovi dává USB nabíječku a při montáži na řídítka něco praská. Michal má hotovo, přetěsněno a SPZ na svém místě. Volá mi Franta, že se zdržel, ale sejdeme se na Kokoříně na obědě. Přijel Perbin. Gorilla s motorem Daytona 190 ccm. Moc pěkné, a Méca je u vytržení, moc by si ji také přál. Kominík odjíždí směr domov. Má narozky a čeká ho oslava v rodinném kruhu. Raději  kontroluje dechový test u Méci v autě, nevím co tam dělali, ale prý nenadýchá. Protože stál Mécův spací auťák v cestě soutěže jízdy zručnosti, rozdávám medaile každému, kdo přijel na motorce, nebo motorku dotlačil.

Je chvilku po jedenácté, všichni máme kvalitně opravené stroje a vyrážíme na spanilku. První zastávka na benzínce na Mělníku. Za jízdy ztrácím na přejezdu vzduchový filtr. Spadl mi na nohu a zachytil se u stupačky. Beru ho do ruky za jízdy a pokračuji stále dál. Na benzínce mi oznamuje syn Michal, že mi nesvítí zadní světlo. Nešlo ani brzdové. No hlavně že jsem dal tu super kamioní žárovku. Připevnil jsem alespoň pořádně vzduchový filtr. Natankováno, jedemééééé, Kokořín čeká. Zastávka na Harasově, Elpe leze do vody a pak se diví, že má mokré nohy, které nejdou nasunout do bot. Jedeme, oběd nepočká. Občerstvení a cukrárna U KONĚ a v ní posezení v konírně v pěkném chládku. Motorky se smaží venku na dvoře. Jídlo paráda, pití osvěžilo, čtrnáct druhů předražené, ale dobré zmrzliny, ale Méca je už nervozní. Chce jezdit, chce dalších 500 km. Slíbil jsem mu 140 km po Kokořínském údolí  a hrad Housku. Přijíždí Franta (Mekanik) se svou ženuškou. – Bez bab, doktore, říkal jsem bez bab … Ale i Elpe má baťůžek, že prý dceru. :-))

Dojedeno, dopito, dolízáno a jedeme dál. Ujímám se opět vedení naší kolony v těsném závěsu s Michalem (StreetBoy). Míjíme Ráj a pokračujeme na Dubou k hradu Houska. Koukám do zrcátka a za náma najednou nikdo. Otáčím a jedu zpět. Za chvilku vidím stojící a čučící hlouček opomotorkářů na Perbinovu motorku. Vysypaly se mu ložiska v zadním kole. Cesta končí. Já mám dodávku v servizu, tak Méca nabízí Perbinovi odvoz. Má to však háček, netrefí odtud ke mně domů, kde je ta dodávka. Tak musím jet zpátky také a přidává se k nám můj syn Michal. Trošku to kalíme a občas slyším za sebou zahvízdání gum, jak musí Méca naráz brzdit, protože mi nesvítí to zadní brzdové světlo a neví kdy brzdím. Jsme na základně, Méca připravuje dodávku, má stále noční spací uspořádání a já koukám na přijíždějícího dalšího opičáka. Jede po polní cestě a je to Sallieri se svou novou padinkou. Chvilku kecáme, ale opravdu jen chvilku, Perbin čeká. Tak musíme jet. Upřesnili jsme Sallierimu, kde budeme nakládat. Že prý tam dojede po ose. Nevím, nedojel tam. Po cestě potkáváme projíždějícího Elpeho a u Perbina zůstal jen můj nový, skvěle obětavý pro tento víkend servizák Radek (Softík). Ujal jsem se funkce regulovčíka a snažil se ukazovat autům na úzké silnici, zda je možno projet. Nejsem prostě regulovčík. Ale přežili jsme. Motorka je naložená a Radek prosí, abychom jeli rozumně a neujeli mu, že pojede za námi. Než jsme se otočili, byl v prachu a nepovedlo se nám ho dojet. Setkali jsme se s ním až na základně u mne doma. Perbin odmítl náš serviz a dohodl se, že ho Méca odveze domů do Kladna. Však chtěl Méca jezdit a najezdit mnoho a mnoho kilometrů. Motorku a vše u mne Méca nechal a odjeli. Tak a co s načatým pozdním odpolednem? No když máte doma na dvoře ochotného servizáka Radka a nesvítí vám zadní světlo, odpověď je jednoduchá. Jdeme to předělat.  A chci si tam rovnou dát zpátky původní světlo. Hlavně nás oba zajímalo, jak je to s tím dobíjením středního zápalka. Vše jsme zmákli na pohodu a známe problém nedobíjení. Takže já již dobíjím. Méca se mezitím vrátil a Radek odjel. Vzduchem se nesla předzvěst bouřky. Méca také naložil a že jede pro Čeňka na chalupu a jak je to s těma semaforama na českolipské. No já tam minulý týden v sobotu projel bez zastavení, semafory byly odstaveny, tak jsem Mécovi doporučil cestu tamtudy. No, nebudu zde prezentovat znění SMS od Méci. Tož, jiný víkend, jinak semafory.  A aby byl výsled všech poruch celiství, tak se Elpemu, při cestě domů, přetrhlo lanko na plynu. No a pak chtějte abych udělal zase nějaký ten Motoranch.

Mám stále plnou ledničku chlastu a ještě něco přibylo. Hromadu buřtů na černém pivě dojedl v neděli náš pes. Fandovi se kousanec od pavouka zanítil a dceři se rozpadla sádra na ruce. Já jsem tak nějak poklidil na dílně a vyrobil jsem si krásný držák na taštičku, kterou mi věnoval Méca. Jo a také tu mám nějaké ztráty a nálezy. Zůstaly tady něčí šedivé kraťasy s medailí.

Tak zase někdy.

20.07.2015 19:00 Kovboj

Fórum

18.07.2023 16:39 radek

Ahoj, hlásím aktuali...

09.02.2022 09:10 moto.joker

Díky za reakci.

08.02.2022 23:01 elpescador

osmičky 4.00

08.02.2022 22:58 elpescador

jezdím na 4.00 už 16...

04.02.2022 18:56 moto.joker

Tak jsem přišel na j...

03.02.2022 09:28 moto.joker

To máš pravdu, je ta...

02.02.2022 21:00 elpescador

když dáš na osmičky ...

Poslední album

Opice 2021

alba
Klub příznivců motocyklů Monkey, Gorilla, Dax a jim podobné ...

Vytvořeno a sponzorováno © 2014 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek